Лікування п’явками – гірудотерапія (від латів. «Гірудо» -п′явка) відома ще з давніх часів. Перші відомості ми знаходимо в манускриптах стародавнього Єгипту. За свідченням старовинних манускриптів, Клеопатра довго не могла завагітніти. Проте використання п′явок усе змінило, і вона народила сина. Єгипетська цариця наказала зображати п′явок на стінах гробниць протягом десяти поколінь.
Широко використовувалися п′явки у Стародавньому Римі, Індії та Греції. Згодом п′явки почали широко використовувати у Європі. На сьогоднішній день накопичено величезний досвід, що свідчить про ефективність гірудотерапії при різних захворюваннях. Всесвітнє товариство гірудотерапевтів засноване 1990 року.
Механізм її роботи дуже складний, цікавий і має три основні впливи: біологічний, рефлекторний і механічний.
Рефлекторна дія – постановка п′явок проводиться на рефлексогенні точки тіла пацієнта.
Механічне вплив - п′явку ставлять над місцем ураженого органу. П′явка, роблячи невелике кровопускання, розвантажує регіональний кровообіг – активізуючи кровотік у сфері ураженого органа. За час сеансу (приблизно 60 хвилин) п′явка випиває 10 – 15 г крові.
Біологічна дія: п′явки викидають у кровотік більше ста різноманітних біологічно активних речовин (природних лікарських компонентів), м′яка дія яких призводить до нормалізації роботи внутрішніх органів і стимулює вплив на організм. До основних речовин відносяться:
Гірудин: це унікальна речовина, яка перешкоджає згортанню крові - кров розріджується, посилюється її плинність. Якщо у Вас є схильність до тромбоутворення, гірудотерапія буде надзвичайно корисною.
Дистабілізола: містить антистазин, декорзин, калін, еглін. У сукупності, всі ці компоненти, мають протитромбічними (протизгортаючими) і тромболізисними (розчиняють тромби) властивостями.
Елгіни – це ферменти, які перешкоджають руйнуванню хряща із суглобах, покращують стінки судин та підвищують еластичність шкіри. Ефективний при лікуванні артрозів, остеохондрозів, подагри, шкірних захворювань.
Они выращиваются на биозаводах, имеют сертификат стерильности. Используются одноразово. Сразу после процедуры их пускают в концентрированныйдезраствор, где они погибают. Таким образом, исключается возможность передачи инфекций через кровь.
Коли п′явку ставлять, місце її прикріплення трохи поколює. За чверть хвилини це відчуття пропадає. Після сеансу її знімають, маленьку ранку обробляють та накладають стерильну пов′язку. За день лікувальний сеанс повторюють. Курс гірудотерапії - 10 процедур. Періодичність один раз на 6 - 8 місяців.
Після першого або другого сеансу може виникнути реакція приставки. Вона включає такі прояви: свербіж, набряклість, місцеве підвищення температури, реакція з боку лімфатичної системи як збільшення окремих лімфатичних вузлів. У поодиноких випадках підвищення температури тіла, загальна слабкість.
Перед початком курсу лікування слід зробити загальний аналіз крові, коагулограму. Перед сеансом утримуються від алкогольних напоїв, куріння і будь-якої косметики, що гостро пахне — дезодорантів, запашного мила та ін. Тому користуватися потрібно тільки дитячим милом, митися під душем.
До проведення сеансу гірудотерапії обов′язково інформуйте Вашого лікуючого лікаря-гірудотерапевта про прийом антикоагулянтів (варфарин, прадаксу, ксарелто та ін.), антиагрегантів (аспірин, лопірел, клопідогрель, агренокс та ін.) Вагітності, менструації, наявності.
Якщо Ви раніше використовували гірудотерапію для лікування, проінформуйте Вашого лікаря про переносимість сеансів. Вартість постановки однієї п′явки 40 грн. Кількість п′явок залежить від проблемних зон пацієнта.
Для того щоб успішно пройти курс гірудотерапії, необхідно дотримуватись наступних правил: